Malowane w Jidysz

PROJEKT FOTOGRAFICZNY, INSTALACJA ORAZ ALBUM 2006-2012

Wystawy:

  • 2008, XXI Dni Fotografii w Świdnicy, Miejska Biblioteka Publiczna – Świdnica (19.09-30.10.2008)
  • 2008/2009, Galeria Jaśminowa - Nałęczów (8.06.2008-8.06.2009)
  • 2008, Galeria Fotografii MCK – Ostrowiec Świętokrzyski (01-31.08.2008)
  • 2007, IV edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej - Warszawa Singera, Synagoga im. Nożyków – EKSPOZYCJA STAŁA

Zdjęcia

Jacek Jędrzejczak

Współpraca

Regina Rudnicka
Izabela Wojciechowska
Marek Goebel

ALL RIGHTS RESERVED

O projekcie: 

Projekt ten jest osobistą podróżą w głąb dziedzictwa i kultury jidysz w Polsce,  eksplorującą historie, wspomnienia oraz ślady mniejszości żydowskiej.

Dokumentując spotkania z potomkami żydowskiej mniejszości,  odwiedzając miejsca związane z ich historią i kulturą, zbierając materiały i  przedmioty, zapragnąłem nie tylko zachować, ale i ożywić bogatą, choć niemal zapomnianą kulturę jidysz.

Projekt ten zaowocował indywidualną wystawą, inaugurującą festiwal Singera, z częścią prezentacji trwale dostępną w Synagodze im. Nożyków w Warszawie.

"MALOWANE W JIDYSZ" - album fotograficzny

(Instalacja w oknach Syngogi)

Synagoga Nożyków, Warszawa, 2007r.

Premiera projektu Malowane w Jidyszy nastąpiła w trakcie trwania IV edycji festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera w Synagodze Nożyków, 2007r.
Instalacja fotografii w formie witraży w oknach Synagogi (Babiniec), stała się częścią jej stałej ekspozyji i można ją oglądać do dzisiaj.

Jak to się zaczęło..?

Od najmłodszych lat byłem świadkiem opowieści rodzinnych o stosunkach polsko-żydowskich w przedwojennej Polsce, opowieści o postawach antysemickich, a także o Polakach sprzyjających Żydom. Słyszałem o bohaterskiej postawie moich dziadków, którzy w czasie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej przechowywali i uratowali żydowską rodzinę, której potomkowie żyją do dziś w Polsce. Jako dojrzały człowiek  starałem się zrozumieć, co doprowadziło do tak bezprzykładnej eksterminacji jednego narodu przez drugi na tak niebywałą skalę w historii świata, gdzie Niemcy postanowili zabić wszystkich Żydów, tworząc fabryki śmierci. Fascynowała mnie literatura Singera, noblisty i jego brata, ostatniego pisarza tworzącego w jidysz, a więc w języku i kulturze istniejącej na terenie dawnej południowo-wschodniej Polski. Zawsze chciałem stworzyć projekt artystyczny upamiętniający tę kulturę i  język, której w Polsce, z oczywistych powodów, już praktycznie nie ma. Postanowiłem więc poszukać jej śladów, co trwało wiele lat.

Zacząłem dokumentować spotkania z potomkami mniejszości żydowskiej (m.in. Jan Jagielski, Feliks Karpman, Piotr Zandberg-Rytka, Gołda Tencer) odwiedzałem miejsca związane z historią i kulturą jidysz, a także cmentarze i miejsca dawnego kultu, ( min. Warszawa :Okopowa, Targówek, park Gocławek; Otwock, Góra Kalwaria, Garwolin, Lublin, Leżajsk, Kazimierz Dolny). Zdobywana wiedza i kontakty pozwoliły mi z pomocą Izy Wojciechowskiej, na wypożyczanie dawnych, oryginalnych, często osobistych przedmiotów w celu stworzenia artystycznego projektu.

Zaowocowało to indywidualną wystawą  inaugurująca festiwal kultury żydowskiej - Warszawa Singera w 2007 roku.

Galeria fotografii MCK Ostrowiec Świętokrzyski 2008r.

Wystawa projektu Malowane w Jidysz, będącego częścią wystawy „Naga i”