PROJEKT FILMOWY 2015 - 2019

Reżyseria/ScenariuszJacek Jędrzejczak
Muzyka: Andrzej Rejman, Ewa Cichoń, Zbych Kunkowski, Robert Jędrzejewski

Montaż/edycja: Jacek Jędrzejczak
Współpraca: Monika Glibowska, Piotr Cieślik
Wystąpili: Jacek Jędrzejczak, Regina Rudnicka

"Living” to artystyczny hołd dla Fransa Zwartjesa, kultowego holenderskiego reżysera filmów eksperymentalnych. Jego filmy ukazują desperację, niepokój i wyobcowanie. Pokazują naładowane seksualnie interakcje między mężczyznami i kobietami i zmuszają widzów do konfrontacji ze sobą.

Nagrody:

  • 2024, Rotterdam Independent Film Festival

Living (Frans Zwartjes) 1971

The film is part of the series 'Home sweet home’, in which Zwartjes explores the house in The Hague he had just moved into at the time.

O projekcie Living

 Film Jędrzejczaka jest wariacją na temat filmu „Living” Zwartjesa (1971). Pomysł zrodził się z fascynacji wizją holenderskiego reżysera i niepowtarzalną atmosferą obrazu, która wywarła na nim ogromne wrażenie.

W obu filmach twórcy eksplorują pokoje swoich domów w towarzystwie partnerek. Poruszają się w dziwny sposób, a bolesna i przeszywająca muzyka potęguje poczucie bezcelowości. Praca kamery robi wrażenie: obaj reżyserzy wcielają się jednocześnie w głównych bohaterów, operując kamerą z ręki. Kiedy obiektyw przybliża twarz, widz ma wrażenie, że jest obserwowany.

Największym osiągnięciem „Living” Jacka Jędrzejczaka  jest odtworzenie psychodelicznej atmosfery filmów Zwartjesa: hermetycznej, obsesyjnej i niedefiniowalnej. Obraz jest pełen potężnego napięcia i tajemniczości.

Monika Glibowska