PROJEKT FILMOWY - 2023

Scenariusz i reżyseria: Jacek Jędrzejczak

Aktorki: Joanna Królikowska, Regina Rudnicka
Muzyka: Franz Schubert – Piano Trio Op.100 2nd Movement – Andante CantabileMembers of Altra Volta string quartet:

Gracjan Szymczak – piano
Leszek Sojka – violino,
Michał Lech– cello,
Grzegorz Stec – sound engineer

Nagrody i wyróżnienia:

Under 5 Minute Festival Film – Toronto

ZWYCIĘZCA NAJLEPSZEGO FILMU EKSPERYMENTALNEGO

Autor recenzji:
Victoria Angelique

Połączenie doskonałych zdjęć i pięknej ścieżki dźwiękowej sprawia, że oglądanie ILLUSION to czysta przyjemność. Twórca filmu Jacek Jędrzejczak przy tworzeniu tego niezwykłego filmu krótkometrażowego zastosował artystyczne podejście. Przywołuje się wiele tematów, takich jak siła więzi międzyludzkiej i idea iluzji.

Już sam początek ILLUSION przyciąga publiczność wspaniałym kadrowaniem lasu i ścieżki między drzewami. Każda z kobiet znajduje się po przeciwnych stronach drogi, kierując się w stronę drugiej. Pomysł skrzyżowania ścieżek jest nieunikniony, chociaż wynik nie jest przewidywalny.

Obie kobiety spotykają się na środku ścieżki, lekko ocierając się o siebie. To proste, ale wystarczające, aby powstrzymać obie kobiety przed kontynuowaniem swoich podróży. Ich żywe pomarańczowe sukienki znikają, przechodząc do momentu, w którym obejmują się w chwili nagości. Reżyser przedstawia nagą duszę każdej przytulanej kobiety, przechodząc pomiędzy nagimi i ubranymi kobietami, aby stworzyć iluzję mocy kryjącej się za ludzkim połączeniem.

Temat iluzji jest dość wyraźny, niemal sygnalizujący, że czasami los splata się i zakłóca plany, które ktoś może mieć, krocząc własnymi ścieżkami. Przypadkowe spotkanie może zmienić bieg życia w miarę tworzenia nowych relacji. Jędrzejczak stwarza ILUZJĘ, że po połączeniu dusz kobiety rozejdą się, tylko po to, by móc iść razem w siostrzanym związku. Nowa przyjaźń powstała dzięki intymnemu połączeniu duszy.

WWW:
https://festivalreviews.org/