Light - photography (2008)

Light is an unlimited source of inspiration for a painter or photographer. It’s a challenge an artist must give himself up. Light and shadow creates the most natural and basic space in which a photographer moves, creates a composition and plays in perennial game between those two elements.

Project carried out in the years 2007 – 2008

Calendar

2008/2009, Gallery Jaśminowa – Nałęczów (8.06.2008-8.06.2009)

Od wiosny 2007 roku istnieje w Nałęczowie plenerowa galeria fotografii współczesnej „Jaśminowa”. Powstała pod wrażeniem Fundacji Maeght z Saint-Paul, której część eksponatów nie tylko wystawiona jest w plenerze, ale tworzona przez mistrzów jak Miro czy Kalder specjalnie dla tego miejsca.  W „Jaśminowej”, na zboczu wąwozu, wśród starodrzewu, wkomponowane w rzeźbę terenu obiekty dopełniają scenerii. Wystawa prezentowana przez okrągły rok daje możliwość doznań w słońcu, deszczu i śniegu, przyprawionych wonią zawilców lub gnijących liści, z akompaniamentem stuku dzięcioła lub szumu deszczu.

Tematem drugiej wystawy fotografii współczesnej: maj 2008-kwiecień 2009 jest „Światło”. Czym jest światło? Świadomością, poznaniem, życiem, sięganiem po Nieskończoność?

Światło – byłam świadoma głębszego kontekstu, aniżeli gra światła i cienia. Znalazłam go w pracach Jacka Jędrzejczaka. Co mnie zafascynowało? Prostota obiektów, zredukowana do minimum liczba środków wyrazu: obiekt, światło i artysta; zdeterminowanie. Wynik działań fotografa jest zamierzony, a nie dziełem przypadku. Realizacja tego zamierzenia dokonuje się na drodze poszukiwań i wymaga zastosowania nowatorskich technicznych rozwiązań. Prace Jacka Jędrzejczaka ukazują światło w swej wielowymiarowości,   kodowane światłem w dwuwymiarowej przestrzeni. Są ilustracjami „refleksji, czyli fali elektromagnetycznej pochodzącej z wnętrza, dającej wrażenie świadomości siebie” [ ks. prof. Włodzimierz Sedlak].

Przy wyborze obiektów kierowałam się refleksją, jaką wzbudzały we mnie poszczególne fotografie. Nadawałam im sens, odnajdywałam etyczne imperatywy. Jednak w momencie, kiedy miałam ująć swoje myśli w słowa uświadomiłam sobie zuchwałość mojego zamiaru. Jak mogłam nawet pomyśleć o zmierzeniu się z mistrzem idei światła – jego filozofią, jego teologią – księdzem profesorem Włodzimierzem Sedlakiem? On ujął w słowa istotę światła, jakakolwiek próba uzupełnienia Jego myśli byłaby profanacją. Opatrzyłam fotografie Jego cytatami.

Izabella Nowotny (Właściciel, kurator wystawy)

O wystawie “Światło” [interview]

Gallery

Video