“AKT3”, FOTO 5/ 2011 – RECENZJA

„Akt3 – Naked Wind”, album warszawskiego Wydawnictwa Art and Psyche, wyróżnia się wśród innych publikacji tego typu. Zaciekawia nie tylko treścią, ale również formą. Tajemnica zawartości kryje się w stylizowanej, dwuczęściowej okładce „obejmującej” album. Zapowiedzią i swoistą podpowiedzią “co dalej?” jest jedynie szkicowe zaznaczenie fotografii na zewnętrznej okładce oraz przezierający ze środka tytuł albumu. Niewątpliwie należy go dotknąć, wysunąć z etui i otworzyć. Wprowadzeniem do albumu są teksty Jacka Santorskiego, psychologa, oraz Mariana Rumina, krytyka sztuki, opublikowane w języku polskim oraz angielskim. Wtedy pojawiają się obrazy.

Artyści – Jan Berdak, Jacek Jędrzejczak, Sergiusz Sachno – stworzyli swoje prace w oparciu o zasadypsychofotografii. Autorem tego terminu jest Jacek Jędrzejczak.

We wstępie do albumu Jacek Santorski wskazuje:

“Większość aktów dostępnych dziś w albumach, na wystawach czy internetowych galeriach przedstawia kobietę, która wabi i erotycznie prowokuje lub została podpatrzona tak, że nieświadomie pełni te role. Autorzy przedstawionych w niniejszym zbiorze aktów idą inną drogą. Pokazują ciało kobiety, która jest. (…)

Istotą psychofotografii jest wspólny proces twórczy artysty i modelki czy modela. Podstawą jest relacja, która jak w medytacji przyjmuje rzeczy, jakimi są, i jak w sztuce nadaje im znaczenia. Zdjęcia zebrane w albumie “Akt3″ są świadectwem takiego procesu, który bliższy jest miłości niż romansu, prawdziwego spotkania niż urzeczowienia, samoświadomości niż samooceny.”

Jan Berdak: zmarł w 2009 r. w Opolu. Fascynowała go technika cyfrowa oraz jej rozwój, pozwalający na swobodną manipulację obrazem. Był pierwszym polskim fotografem wykonującym montaż cyfrowy. W albumie “Akt3 – Naked Wind” prezentowane są akty Jana Berdaka ukazujące fragmenty ciała kobiety, przypominające często abstrakcje.

Jacek Jędrzejczak: urodził się w Warszawie, gdzie mieszka i pracuje. Zajmuje się fotografią artystyczną i sztuką wideo. Autor terminu „psychofotografia-innerfotografia”. Zwolennik idei decentryzmu. Kolekcjoner sztuki, wydawca. www.jacekjedrzejczak.pl W albumie “Akt3 – Naked Wind” prezentuje ciało kobiece z różnych perspektyw, jego ruch i dynamikę zmian w nim zachodzących.

Sergiusz Sachno: urodził się w Chinach. Fotografią zajmuje się od 1972 r. Specjalizuje się fotografii portretowej, teatralnej, mody i ogólnie reklamowej. www.sachno.pl W albumie “Akt3 – Naked Wind” prezentuje fotografie rozmyte i poruszone, a także ilustrujące grę ciała z cieniem.

We wstępie do albumu Marian Rumin zaznacza:

„(…) Autorskie wybory kadrów są każdorazowo odszukaniem poczucia formy, fascynacją naturą piękna, ale też szukaniem jego form ekspresywnych oraz próbą budowania sensów wykraczających poza czyste zapisy. Jest to bowiem również opowieść o życiu, jego naturalnych walorach i trochę nostalgicznej, a zarazem natarczywej formie sankcjonowania tego w przestrzeni artystycznej. (…) Może taki jest właśnie sens fotograficznego utrwalania”

Album „Akt3 – Naked Wind”, zestawiając prace trzech autorów fotografii, stanowi prezentację pasji tworzenia aktów kobiecych. Autorów albumu połączyła pasja fotografowania w czerni i bieli aktów kobiecych. Każdy z nich zrobił to inaczej, a jednak istnieje między tymi pracami wspólna nuta podobnego “czucia” magii klasycznej fotografii. „Akt3 – Naked Wind” to publikacja skierowana nie tylko do koneserów sztuki, ale dla wszystkich wrażliwych na piękno fotografii – i książek.

„(…) Każdą z tych interpretacji możemy “uzupełnić” o własne widzenie tego cielesnego spektaklu wiążącego nasze kruche jestestwo z ponadczasowym wymiarem przestrzeni, światłocienia, i linii życia niespodziewanie przecinających się na granicy Dnia, Nocy, Światła i Półmroku. A resztę tej historii musicie sobie sami dopowiedzieć, bo życie jest szczególną odmianą piękna, najczęściej nieuświadomionego.” – napisał Gabriel Leonard Kamiński w recenzji albumu.

Publikacja funkcjonuje równolegle w świecie wydawniczym i świecie artystycznym. Premiera albumu „Akt3 – Naked Wind” miała miejsce podczas Targów Książki w Krakowie w 2010 roku. W styczniu 2011 w Starej Galerii ZPAF w Warszawie zaprezentowana została wystawa fotografii Jana Berdaka, Jacka Jędrzejczaka i Sergiusza Sachno “Akt3. Naked Wind”.

Starania wydawnictwa Art and Psyche zostały docenione. „Akt3 – Naked Wind” nagrodzony został także wyróżnieniem w ogólnopolskim Konkursie Albumów i Katalogów o Sztuce. Album zdobył także tytuł „Nowatorskiego Albumu Roku 2010”, przyznawany przez redakcję magazynu fotografii artystycznej ŚredniFormat. W maju 2011 publikacja Art and Psyche otrzymała również nominację do nagrody w 51. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek “Najpiękniejsze Książki Roku 2010” w Dziale VII: Albumy!

Formuła wydawnicza Art and Psyche koncentruje się na szeroko zakrojonych poszukiwaniach w obszarze sztuk wizualnych. Najistotniejszym tematem obserwacji jest Człowiek oraz odkrywanie jego świata. Wydawnictwo tworzy albumy o Człowieku, jego tożsamości i życiu wewnętrznym – emocjach, rozterkach, relacjach z innymi, przemianach zachodzących na różnych etapach życia. Publikacje Wydawnictwa pokazują jak mogą zmieniać się zarówno psychika, jak i ciało.

Istotną rolę w powstaniu publikacji Art and Psyche odgrywają klasyczne piękno i sztuka edytorska. Wydawnictwo nie unika tematów trudnych czy budzących kontrowersje. Współpraca z utalentowanymi Grafikami, nowatorskie rozwiązania (zarówno pod względem projektowym, jak i drukarskim), tematyka oraz sposób jej prezentacji sprawiają, że albumy Art and Psyche wyróżniają się wśród innych.

„Akt3 – Naked Wind

Koncepcja albumu: Jacek Jędrzejczak
Fotografie: Jan Berdak, Jacek Jędrzejczak, Sergiusz Sachno
Wstęp: Jacek Santorski, Marian Rumin
Projekt graficzny: Marek Goebel
Format: 240 x 320 mm
Stron: 104
Rok wydania: 2010
Oprawa: miękka + etui
Język: angielski, polski
Cena: 72 PLN
Wydawnictwo: Art and Psyche, ul. Grochowska 114, Warszawa

Galeria